Hayat, hikâyelerle dolu, güzel hikâyeler biriktirmek lazım.

Hayat, hikâyelerle dolu,  güzel hikâyeler biriktirmek lazım.

Bu Mucize adlı kitabında bir hikâyesi var.

Anlatayım:

Gündemde neler var, hangi kitap çok satılmış, yeni çıkan kitaplar neler, indirime giren kitaplar var mı gibi soruların cevabını almak için ara sıra kitap sitelerine girer kitaplara göz gezdiririm. İçindekiler kısmını ve tanıtım metnini beğendiğim, ilgimi çeken kitapları sepete atarım. Sepete attığım bu kitapların, diğer internet sitelerindeki fiyatlarını da göz gezdiririm. Daha da kolaylık olsun diye piyasadaki en ucuz kitabı ya da eşyayı bulmaya yarayan cimri.com adlı siteyi tercih ederim. Çok fazla kitap alacaksam alışverişi kitapyurdu.com’dan yaparım. 7 yıllık üyeliğimin hatırına bazen fazladan indirim yapıyorlar sağ olsunlar.

Eğer ki alacağım kitap, piyasada çok fazla bulunan, her kütüphanede olması gereken bir kitapsa ve bu kitap bende yoksa işime de yarayacak bir kitapsa “Letgo” gibi uygulamalardan düşük fiyatta almaya çalışırım.

İşte bu “Mucize” adlı kitabı da o uygulamadan aldım. Kitabı uygulamada aradığımda, bulunduğum şehirde yoktu, Uşak’ta vardı. İletişim kanallarına başvurarak bu kitabın yanında başka kitap da aldım.

Maalesef kitapları, önce kapağının tasarımına göre değerlendiriyorum. Bu iyi bir şey değil. “Mucize” adlı kitabın arkasındaki yazı bu kötü özelliğime gönderme yapıyor: “Bir kitabı kapağına bakarak, bir çocuğu yüzüne bakarak değerlendirmeyin.” diyor. Çok haklı.

Bu kitaptan uyarlanan “Wonder” isminde film de varmış. Onu daha izlemedim, inşallah onu da izleyeceğim.

Gelelim kitaba,

Kitap, okumayı ilk öğrendiğimiz zamandan yani 7-8 yaşından tutun da 78 yaşına kadar herkesin okuyabileceği bir kitap. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir tarzı var. (Gerçi önceki seneler gibi kış da olmuyor. Neyse.) Cümleler gayet basit fakat bu basitlik okuyanı sıkmıyor. Okuması da kolay oluyor haliyle.

Kitabın konusuna gelecek olursam, August’un hikâyesi anlatılıyor. August’u tasvir etsin diye kapağa onu anlatan çizim yapmışlar. August doğuştan, yüz hatlarında sıkıntı olan bir çocuk. Gözü olması gerekenden farklı yerde, kulağının biçimi farklı olduğu için insanlar onu gördüğünde irkiliyor, hatta bazıları çığlık atacak dereceye geliyor. August, küçükken bunları sorun etmiyor. Fakat yaşı ilerledikçe aklı eriyor, kendisindeki farklılığın farkına varıyor. (Farkında olmadan yazdığım, “Farklılığın farkına varıyor” sözü güzel oturdu cümleye. Şey gibi, “Beni benden alırsan seni sana bırakmam.” sözü gibi. Neyse devam edelim.) Bu görünüş bakımından üzülüyor. Neyse ki, August’un mükemmel annesi, babası ve ablası var. Ortaokul çağına kadar August’u evde eğitim veriyorlar. Ortaokul yaşına geldiğinse ise okula yazdırıyorlar. Ve o zamana kadar farkına varmadığı, hayatla arasına perde koyduğu hayatın bazı acımasızlıklarıyla, kırıcı çocuklarla karşılaşıyor August.

Kendini kabul ettirme, dış dünyayla karşılaşma, çektiği sıkıntılar ve Zafer anlatılıyor.

Kitabın ismi çok yerinde ve güzel seçilmiş.

Her yaştan insanın içinden bir şey bulacağı güzel bir kitap.

Son olarak diyeceğim o ki, Kitaptan zarar gelmez: Okuyun.

Mehmet PEHLİVAN

Afyonkarahisar 01/02/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın