Duyguların Psikolojisi ve Duygusal Zekâ (Kitap İncelemesi)

Duyguların Psikolojisi ve Duygusal Zekâ (Bize Özgü Duygular, Bize Özgü Bir Analiz)

Timaş Yayınları, 24. Baskı, 240 Sayfa

 

Konu başlıkları yüzeysel olarak ele alınmış ve incelenmiş. İnsanın durup düşünüp iç muhasebesini yapmasına da sevk ediyor, bu nedenle tavsiye edebileceğim bir kitap.

Yabancı kaynakları dâhil edersem, okuduğum psikoloji kitapları içinde en beğendiğim kitaplardan bir tanesi diyebilirim. Kitabın altını çizmediğim sayfası yok desem yalan olmaz. Yazar, öyle zengin bilgiler paylaşıyor ki okuduklarımı sindirebilmem için kitabı yavaş yavaş bitirdim diyebilirim.  Psikoloji alanında yetkin bir yere sahip olan Nevzat Tarhan’ın aynı zamanda ilahiyat konularına da hâkim olması kitabı bir kez daha değerli kılıyor. Manevi Danışmanlık Hizmeti’ni icra eden bizler için kaynak niteliğinde bir eser. Sana, bana, ona hitap eden bir yazım tarzı var. Kitap sâde ve anlaşılır bir dille yazıldığı için akıcı bir okuma sağlıyor.

Kişisel gelişim kitapları gibi, gaza getiren, öğüt veren, yaparsın halledersin sen bir tanesin tarzında cümleler yerine net bir şekilde anlatmayı seviyor. Yani kitabı okuduğunuz zaman size bir şeyler katıyor, ufkunuz açılıyor. Olaylara daha farklı bakmaya teşvik ediyor. Neyi, neden, niçin yaptığınızı anlıyorsunuz. Ama sonuçta değiştirme kararını size bırakıyor.  Direksiyon sizde.

Kitap üç kısımdan oluşuyor.

Giriş kısmı beynin loblarından bahsediyor. Kadın ve erkeğin ağırlıklı olarak beyinlerinin hangi lobunu kullandığını anlatması ve akılda kalıcı olması adına bu konuda örnekler vermesi mükemmel. Beynin sağ ve sol lobunun görevinin yanı sıra asıl kararı veren ön lobdan bahsetmesi de çok faydalı. Giriş kısmında beyinden ve onun özelliklerinden bilimsel bir şekilde bahsetmesinin sebebi, duyguların kalp ile değil beyin ile alakalı olduğunu vurgulamak için bu yolu seçiyor yazar.

İkinci kısım güzel duygularımızdan, son kısım ise kötü duygularımızdan ve sebeplerinden bahsediyor. Örneğin,  insanda bulunan nefret, kıskançlık, kibir, vicdansızlık gibi pesimist duyguların sebepleri ve bu olumsuz kötü duyguları nasıl olumlu hâle dönüştürüp kullanabileceğimizi güzel bir şekilde anlatmış yazar.

“Duyguların Psikolojisi ve Duygusal Zekâ”  kitabın adından da anlaşılacağı üzere duyguların sebebi nedir? Nasıl oluşur? Hangi eksiklik vasıtasıyla meydana gelir? Şu duygu ile nasıl başa çıkılır? O duygunun altında aslında hangi duygu yatar? Ve bunun gibi birçok sorunun cevabını veriyor yazar.

Kitaplar genelde güzeldir fakat ben bu kitabı çok beğendim. Genç yaşlı herkes okusun. Kendimizi, duygularımızı, psikolojimizi tanıyalım. Bilgi sahibi oldukça, öğrendiklerimizi yerinde kullanalım.

Kitaptan Alıntılarım:

  • Endüstri devrimi ve modernizm aklı yüceltirken, duyguları ihmal etti.
  • Tüketerek mutlu olmaya çalışan Batı’nın, paylaşarak mutlu olmayı hedefleyen Doğudan alacağı daha çok ders vardır.
  • Sol beyin gerçekleri, sağ beyin duyguları, ön beyin doğruları analiz eder.
  • İnancın eyleme dönüşmesi, davranışı doğurur. Davranış devam ederse alışkanlık, o da sürerse kişilik oluşur.
  • Kendi iyi ve kötü yönlerini tahlil edemeyen insan başkalarını anlayamaz.
  • Sevginin paradan en temel farkı, verdikçe artmasıdır.
  • Kişiye tahammüllü olmayı öğretmeseniz dahi, yaşadıkları onu sabrı öğrenmeye mecbur bırakır.
  • Hayatta zorluklara tahammül edenler, mükafatını alırlar.

 

Mehmet PEHLİVAN

25 Mart 2020 Afyonkarahisar

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın