Manevi Destek Birimi Devlet Hastanesi’nde Hizmete Girdi

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yeni hizmete giren Manevi Destek Hizmeti Birim Sorumlusu Mehmet Pehlivan konuk olarak katıldı.

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yeni hizmete giren Manevi Destek Hizmeti Birim Sorumlusu Mehmet Pehlivan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Pehlivan çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

7 Ocak 2015 tarihinde cami dışı din hizmetlerini ifa etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında, Hastanelerde Manevi Destek Hizmetleri İşbirliği Protokolü’nün imzalandığını kaydeden Pehlivan, “Bu uygulama Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 38. maddesine ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen Evrensel Hasta Hakları’nın 11. maddesi gereğince başlatılmıştır. Amaç, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık tesislerinde talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personeline, içinde bulundukları şartlar göz önünde bulundurularak tıbbi müdahaleye hiçbir şekilde müdahil olmadan sadece dini konularda danışmanlık, rehberlik hizmeti sunarak moral vermek, motive etmek ve manevi destek hizmeti sunmak amaçlanmıştır” diye konuştu.

“Manevi destek, dini referanslardan hareketle bir din ve inanç desteğidir”

“Manevi destek, dini referanslardan hareketle bir din ve inanç desteğidir” diyen Pehlivan, “İnsanların acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve ümitsizlik hallerinde, kriz durumlarında, ani değişmelerle gelen, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama, baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak onlara din ve inanç açısından destek olmak, varsa soru ve sorunlarına danışmanlık, rehberlik etmek, hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik etmek ve onlara moral vermektir. Manevi destek, psiko-terapi ve sosyal bakım olmadığı gibi manevi destek personeli de psikolog, psikiyatrist, sosyal bakımcı ve diğer sağlık personellerinden meslek ve alan olarak ayrılır. Ancak sağlık personeli ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Manevi Destek Hizmeti Birimi’nin hizmete girdiğini kaydeden Pehlivan dileyen hastaların bu birime müracaat edebileceklerini söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında Manevi Destek Hizmet Birimi tüm yönleriyle konuşuldu.

 

02.012018

Kaynak: Afyonyerelbasin.com

 

Print Friendly, PDF & Email