MUTLULUK ÜZERİNE

Düşünce çok önemlidir. Güzel düşündüğümüz zaman hayatı güzel görmeye başlıyorsunuz. İyi düşünce iyiliği, kötü düşünce ise kötülüğü arttırıyor. Hani derler ya bir şeyi kırk defa söylersen o şey olurmuş. Aynen de öyle. Beyin, öğrenmeyi sürekli tekrar metoduyla yapar. Karamsar bir şekilde kötü düşünmeye başladığınızda olumsuz düşünceler sürekli zihninizden geçmeye başlar.  Onun için gece uykuda gördüğünüz kötü rüyaları başkalarına anlatmayın. Her anlatma eyleminde beyin o rüyayı tekrar eder. Bu da içinden çıkılmaz bir girdaba dönüşür.

Bardağın boş tarafına değil de dolu tarafına odaklanmak lazım. Her olumsuzlukta bile bir güzellik çıkarmak lazım. Aslında mutlu olmak çok kolaydır. Mutlu olmak için o kadar çok nedenimiz var ki. Gitsek gözleri görmeyen bir âmâ kardeşimize; “Senin için mutluluk nedir?” diye sorsak, söyleyeceği cevap ne olacak diye şüphesi olan var mı? Elbette görmek diyecektir. “Ah bir görebilsem! Annemi, babamı, eşimi, çocuklarımı, dünyayı, çiçekleri, güneşi görsem…”

Konuşamayan, konuşma problemi olan bir insana; “Mutlu olmak için ne lazım sana?” desek, “Ah keşke konuşabilsem, yüreğimden, gönlümden geçenleri dilime bir dökebilsem. Acaba bir insan konuşuyor olduktan sonra Rabbinden başka ne isteyebilir ki?” demeyeceğinden bir şüphesi olan var mı?

Gitsek tekerlekli sandalyede yürüyemeyen, ayakları üzerine basamayan birine  “Mutluluk nedir sence?” diye sorsak, cevabından şüphesi olan var mı?

Peki, bunlara sahip olan ve mutlu olamayan insanlar neden hâlâ mutluluğu başka yerlerde arıyor? Mutluluğu daha çok para kazanmakta, daha çok mal mülk sahibi olmakta, daha güzel imkânlara sahip olmakta, daha lüks evlerde oturmakta arıyor.

Biz hayata çok farklı bir yerden bakıyoruz. Ne yazık ki hayata olumsuz, karamsar bakıyoruz. Ve onun için de hep kötülükleri çağırıyoruz. Hep olumsuz düşünceler beynimizde olduğu müddetçe o düşünceler bizi perişan edecektir.

Olumsuz düşünce eşittir kötülük, iyi düşünce eşittir iyilik demektir. İyilik istiyorsanız güzel düşüneceksiniz. Kötülük istiyorsanız olumsuz düşünmeye devam edeceksiniz.

Son kez şunu söylüyorum,  “Rıza tohumunu kalbe ekip, şükür suyu ile sularsanız, tattığınız şeyi şeyin adı MUTLULUK olur.”

Print Friendly, PDF & Email